Co kryją podziemia Rynku?

Szlak turystyczny po podziemiach Krakowskiego Rynku to świeża i trochę nieoczekiwana inwestycja. Od dawna chciałam ją zobaczyć, ale niestety nie umiałam dokonać rezerwacji dwa miesiące wprzód i być pewną, że termin mi będzie odpowiadał. Bum na Krakowskie podziemia minął i teraz bez problemu można dokonać rezerwacji kilka dni wcześniej na stronie: http://www.podziemiarynku.com/

.

 IMG_3491

.

Podziemia zrobiły na mnie ogromne wrażenie pod kątem współczesnych instalacji audiowizualnych. Zacznę jednak po kolei, od czasów kiedy centrum miasta było brzydko zagrodzone i rozkopane przez archeologów.

.

IMG_3482

.

Wydłużone o pięć lat prace z pewnością się opłaciły miastu, historykom, archeologom, turystom, rdzennym mieszkańcom i tym, którzy siłą przypadku zamieszkują to piękne miasto.

W środku można robić zdjęcia, ale niestety nie można nakręcić wideo. Nawet telefonem 🙂

Szkoda, ponieważ, mój przynajmniej, aparat nie dał rady ładnie uchwycić większość instalacji wizualnych, które zdecydowanie warto zobaczyć.

.

IMG_3518

.

Na podziemia trzeba wygospodarować około półtorej godziny. No chyba że faktycznie nie interesują was historie pochówków wampirycznych z XI w., zabawa ze starą wagą, która oblicza nie w kilogramach tylko kamieniach, udanych trepanacjach czaszki z XI w.

.

IMG_3527

.

Podziemia to też znane już nam na przykład z Wieliczki relikty konstrukcji chatek z pełnym ich wyposażeniem. Przy każdej instalacji znajdziemy audiobook, który zawiera szczegółowe informacje na jej temat.

.

IMG_3508

.

Nie jestem pasjonatem historii, a wykłady z niej jako jedyne powodowały u mnie niewytłumaczalny spadek sił witalnych i potrzebę snu, ale klimat podziemi, sposób w jaki jest tam przedstawiona historia i zabytki naprawdę wpływa bardzo pozytywnie na odbiór dla mnie czegoś raczej nudnawego.

Najmłodszym odwiedzającym historię Krakowa przedstawia teatrzyk, który zainteresował też większość dorosłych. Szkoda, że salka się okazała mała i przepełniona 😉

.

IMG_3537

.

Obiecuje, że nie wyjdziecie z Podziemi Rynku Głównego zawiedzeni.

.

.

.

.

See U soon

.

.

.

Underground Market is a blend of history and historical and contemporary way to show them. To me, this way reaches the most. I recommend take a trip deeper into the fascinating history of the city of Krakow.

.

.

Подземелья Рынка представляют собой сочетание истории и современного способа преподнести её. Новые технологии ето лучший способ преподнести историю развития города современным людям. Я рекомендую углубиться в увлекательноые путешествие в древний город Краков.

.

.

You may also like...