Wachowsky & Twyker in Cloud’s Atlas

Bracia, a raczej od niedawna rodzeństwo Wachowsky powrócili naprawdę w dobrym stylu. Atlas chmur to film dla nich, na miarę ich talentu, ambicji i intelektu. Rodzeństwo zawsze dobrze czuło się w tematach filozoficznych, religijno-utopijnych. Ich filmy są swojego rodzaju odpowiedzią, ich punktem widzenia, rozważaniem nad tym co dzieje się w kulturze. Dlatego też ich Matrix (oczywiście I część, ponieważ pozostałe to wyssane z palca komercyjne niewypały) z niesamowicie modną wówczas, jak dziś prognozy apokaliptyczne,  filozofią konfliktu człowieka i maszyny.

atlas_chmur013

W najnowszym filmie dostrzec można równie utopijną wizję świata, znajdującego się o krok od zagłady. Jednak Atlas chmur to coś więcej niż naszpikowana filozoficznymi bredniami historyjka. To rozważanie o przemijalności człowieka – opis świata śmietnika, gdzie fabrykanci są produktami o bardzo krótkim i bezsensownym żywocie. O natłoku informacji – ponieważ tylko dzisiejszy człowiek, przyzwyczajony do natłoku wiadomości, nieaktualnych dosłownie za kilka minut, najdłużej godzin, jest w stanie nadążyć za przenikającymi i zmieniającymi się obrazami z teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Dla każdego z bohaterów to i tak jego własne tu i teraz, czy w tym czy następnym, czy w poprzednim wcieleniu. No właśnie, obraz to znowuż bardzo odważna interpretacja wierzenia o powrocie dusz, wciąż się spotykających, w różnych kombinacjach losowych, płciowych, ale niezmiennie kochających się, walczących lub nawracających się.

clouds

 

Film nie jest genialny, ale jest dobry. A nawet powiedziałabym, że bardzo dobry. Jest również adresowany do pewnej grupy odbiorców, dla tych, co nadążają za rodzeństwem Wachowsky’s mentalnie, duchowo i intelektualnie. Jest absolutnie wart obejrzenia , ponieważ zmusza do zatrzymania się na minutę i spojrzenia za siebie. Zastanowienia się…że  może jest w tym jakaś część przynajmniej prawdy…

The film did not disappoint me. It’ s worth to watch because this is  really great Andy and Lana Wachowsky return to the big screen. Back in style. Despite the image reflects and addresses important topics for modern people. It is a response to the paranoia exists today in the culture.

 

 

See U soon :*

 

 

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.