FOCUS- Jak ubrania sterują ludźmi

   Zainteresowanie tematem mody rośnie. Powstają studia modowe kształcące specjalistów o wyszukanych tytułach. Rośnie liczba bloggerów i youtubowych vloggerów.

Niedawno wpadł mi w ręce Focus- czasopismo przeze mnie bardzo lubiane i cenione za ciekawe artykuły i brak nudy tematycznej. Każdy ma zresztą swoje ulubione czytadło. Moim jest właśnie Focus i wszystkie dodatki do niego. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, że wniósł swoje kilka słów do wszechświatowej debaty na temat mody. A mianowicie o tym, jak ubrania sterują ludźmi.

 Czy chcemy tego czy nie, czy zgadzamy się z tą tezą czy jej nie przyjmujemy coś jednak na rzeczy jest. W artykule znajdziemy dużo ciekawych informacji i zabawnych, moim zdaniem, lecz i dającym do myślenia cytat. Mundur wpływa na naszą podświadomość jak wotum zaufania. Na przykład w sytuacjach przesłuchania świadków: “w obliczu munduru świadkowie odczuwają większą presję i powstrzymują się z wyrażaniem wątpliwości, które zostały wyrażone w obliczu stroju cywilnego”. Założenie mundura przez osobę nieupoważnioną skutkuje poczuciem większej odpowiedzialności w przypadku munduru policyjnego/strażackiego, pewności siebie w przypadku munduru lekarza/pracownika laboratorium. Jest on również “podstawowym argumentem do wymuszania posłuszeństwa”.

     Artykuł uczula nas, że każdy ubiór, nie tylko mundur, wymaga od nas odpowiedniego poruszania się, postawy i kontrolowania gestów.

Najbardziej zainteresował mnie pogląd, że strój może wpływać na nasze samopoczucie. Może pomóc w drodze do kariery, ale również skutecznie ją zniszczyć. “Źle dobrany strój może sprawić, że będziemy się czuć nieswojo, i może zaważyć na efektywności naszej pracy. Odpowiednio dobrany ubiór poprawia natomiast humor i mobilizuje do działania.” Podsumowując : “By lepiej wypaść na egzaminie, warto ubrać się jak profesor, zabiegając o pracę – jak fachowiec, a ruszając na podryw – jak modelka czy model. Odpowiednio dobrana kreacja nie tylko wpłynie na sposób postrzegania nas przez innych, wyzwoli również umiejętności pomocne w osiągnięciu celu, do którego aktualnie dążymy.”

Nie bagatelizujmy więc sprawy modowe i, nawet jeśli nie jesteśmy jej pasjonatami, posłuchajmy co ma do powiedzenia jej Bon Ton. Tylko na tym skorzystamy 😉

With love, Ajriss

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.