MID SEASON kalosze

[fbliked]Insert Your “LIKED” Content Here[/fbliked]

Większości ludzi kalosze kojarzą się z wędkarzami, rolnikami i mieszkańcami wsi. Nie mniej jednak pasjonaci mody docenili ich ponadczasowość i wygodę w deszczową pogodę. Pasują na spacer, do pracy i nawet do zwiewnej letniej koronkowej sukienki na randkę :).

.

IMG_0740

.

Mało kto wie, że ta część garderoby początkowo była przeznaczona do użytku przez możnych tego świata: książąt, arystokracji i bogatego mieszczaństwa.

.

IMG_0730

.

Początkowo, do końca XIV  wieku typowymi butami ochronnymi w Europie było obuwie zwane galoches. Wykonane  z drewnianej podeszwy,  dawały idealną ochronę przed konkretnym podłożem. Od XV wieku pojawiła się moda na chausses semellees,  które idealnie współgrały z produkowanymi w tym czasie patynkami.  To one zastąpiły galoches i stały się rozwiązaniem na wiele długich lat. Były to sztywne buty, zapinane na paski z czarnej skóry, którą przybijano czterema gwoździami. Początkowo zakładano je wszędzie, nawet na liczne zabawy, większe wyjścia, do eleganckich strojów, ale i na co dzień, gdzie służyły w czasie podróży do chodzenia po zabłoconych ulicach. Wraz z biegiem czasu, zaczęto ograniczać ich używalność.

Kalosze pojawiły się jednak dopiero na początku XIX wieku. Całość tych prac zapoczątkował pierwszy Książe Wellington Artur Wellesley, który zlecił swojemu szewcowi Hoby’iemu  zmodyfikować tak zwane buty z Hesji, które nosili członkowie północno-niemieckiego plemienia. Podstawą przy produkcji tego obuwia miał być opływowy kształt, miękka cielęca skóra i niski obcas. W latach 40 XIX każdy chciał je mieć. Były niezwykle uniwersalne, praktyczne i funkcjonalne. Nosili je zarówno wojownicy na polu walki, arystokracja na salonach, jak i zwykli ludzie w codziennej pracy. Książe zapoczątkował więc, zapewnie nieświadomie, modę na wellingtony, które długi czas gościły na nogach europejskiego społeczeństwa.

.

IMG_0734

.

Wielkie zmiany, nowe propozycje, inna moda. To wszystko zapoczątkował rok 1852, kiedy to Hiriam Hutchinson spotkał Charles’a Goodyear’a. Ten bowiem stał się dla niego okryciem, które zapoczątkowało na dobre gumowymi butami, znanymi do dziś dnia. Goodyear w 1837 roku uzyskał patent na produkcję gumy. Dzięki temu 15 lipca 1844 roku stał się odkrywcą sposobu wulkanizacji kauczuku, przyczyniającą się w dużej mierze do ogromnego postępu i rozwoju. Mówiąc jednak o kaloszach, Hutchinson zakupił od wynalazły patent do wytwarzania gumowego obuwia i  otworzył we Francji  w 1853 roku firmę A l’Aigle. Dziś znana jest ona jako Aigle lub Eagle. Wtedy to ludność otrzymując gumowe obuwie, przekonała się na własnej skórze, że praca na roli może zakończyć się suchymi i czystymi stopami. Firma do dziś dnia istnieje, wciąż się rozwija i wciąż serwuje nam nowe trendy modowe.

W trakcie II wojny światowej kalosze odegrały priorytetową rolę. Rząd angielski na tę okazję zamówił bowiem w firmie North British Rubber Company(NBRC) ponad 1,2 mln obuwia dla żołnierzy, którzy walczyli na bagnistych terenach Francji i Belgii. Po II wojnie światowej stały się one modne wśród robotników, rolników, ale też kobiet i dzieci.

Na chłodne i deszczowe dni, takie kalosze są idealnym rozwiązaniem. To one właśnie, jako jedyne mogą zachować suchość stopy w każdej sytuacji, w każdej niepogodzie i czasie.

.

IMG_0745

.

Wielka Brytania w sposób szczególny słynie z obuwia w formie kaloszy, używanego niemal na co dzień przez ludzi na różnych pozycjach społecznych, w różnym wieku i ceniących sobie zupełnie odmienny styl ubierania się. W tym właśnie kraju jedną z konkurencji sportowych jest ,,Wellsie waging” polegająca na rzucaniu kaloszem na odległość.

Są one również hitem w Kanadzie, gdzie dzieci chodzą w nich do szkoły, a dorośli zakładają je do pracy. Znajdują one również zastosowanie w Rosji niemal już od 1920 roku. Razem z filcowanymi walenkami są tradycyjnym obuwiem na wiosnę i jesień. Tradycyjne ,,gumiaki”, które są dużo tańsze niż buty ze skóry, były tam za czasów Nikity Chruszczowa symbolem walki z kapitalizmem. W latach 1961-1964 buty skórzane całkowicie zniknęły  rynku, a gumowe obuwie było numerem jeden. Podczas rządów Leonida Breżniewa zakłady wznowiły produkcję obuwia skórzanego i na nowo pojawiły się one w sklepach, co spowodowało tym samym spadek popularności gumiaków.

Dużą wartość przykłada się również do koloru kaloszy. Zielone kojarzą się z Wielką Brytanią, czarne z czerwoną lub zieloną podeszwą z Kanadą, żółte ze Stanami Zjednoczonymi.

W dzisiejszych czasach kalosze są fenomenalnym odkryciem w modzie. Są niezwykle trendy, mają ciekawy design i niepowtarzalny charakter. Dziś nikt nie wstydzi się wyjść w nich na ulicę, a najbardziej znane sklepy z obuwiem, chętnie wykładają je na wystawy sklepowe.

.

.

.

.

.

See U soon, dear

.

.

.

.

.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.