SYCYLIA- zatrzymaj czas na Wyspie Słońca

Wyspa słońca jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Najwięcej również można na niej złapać godzin słonecznych w roku. I to na niej znajduje się najwyższy czynny wulkan Europy- Etna.

.

IMG_2073

.

Jednak coś zupełnie innego zadecydowało o tym, że jadę właśnie tam- na Sycylię. Od razu mogę powiedzieć, że nie żałuję decyzji i będę chciała tam wrócić na pewno, … i nie raz…

.

IMG_2113

.

Umówmy się, stosunkowo blisko położona od nas wyspa należy jednak do działu wakacji egzotycznych: biura podróży od niedawna się nią zainteresowały, a w mniejszych ośrodkach wypoczynkowych spotkamy więcej odpoczywających tubylców niż gdziekolwiek indziej. Sycylijczycy NIE mówią po angielsku! Ponoć nie mówią nawet po włosku, tylko w swoich dialektach, co zdecydowanie utrudnia komunikację. Nie mniej jednak tylko tutaj spotkałam się z taką chęcią pomocy turystom (ponoć podobnie jest w Hiszpanii): oni rzucają wszystko i biegną wam pokazać kierunek drogi, przystanek autobusowy lub cokolwiek innego cały czas próbując się porozumieć z Wami po włosku. So sweet, prawda?

.

IMG_2171

.

Warto więc zaopatrzyć się w mały słowniczek w komórce lub osobno i, wyłapując pojedyncze słowa, przetłumaczyć mniej więcej sens wypowiedzi. Zresztą słowniczek będzie potrzebny tylko jeśli wyruszycie gdzieś bez rezydenta- w naszych biurach podróży raczej rzecz mało spotykana ;), ponieważ wymknąć się bez wiedzy przewodnika na samowolną ekskursję to nie lada wyczyn. Dziękujemy Wam rezydenci za tak wielkie poczucie odpowiedzialności za swoich rodaków ;)!

.

IMG_2174

.

Największe miasta Sycylii Palermo i Catania wciąż są na mojej liście do zwiedzenia. Oprócz nich warto odwiedzić Taorminę- jeden z najdroższych kurortów, gdzie raczej nie warto robić zakupy i Etnę- najwyższy czynny wulkan Europy gdzie warto zainwestować w pamiątki i must have, Syrakuzy- z grotą Ucha Dionizosa jest jednym z najmilszych miejsc wypoczynkowych, wyspy Liparyjskie- Lipari jest podobne do Taorminy, a na Vulcano- następny mały wulkanik, można zażyć kąpieli błotnych (strój kąpielowy po takiej kąpieli będzie nie do odratowania z zabójczego zapachu). Zresztą przed wyjazdem szukając informacji na temat Sycylii natknęłam się na cudowny portal tylko jej tematowi poświęcony:

http://www.jedziemynasycylie.pl/

Nie napiszę więc nic nowego na jej temat. Spróbuję może tylko zachęcić kilkoma zdjęciami…

Na pewno mogę potwierdzić, że jedzenie jest boskie, krajobrazy wyszukane, ludzie warci poznania, a plaże warte grzechu.

.

IMG_2175

.

IMG_2181

.

IMG_2208

.

IMG_2211

.

IMG_2238

.

.

.

.

Obiecuję Wam jedno: Sycylią się nie zawiedziecie. Możecie tylko złapać bakcyla i czuć jej ciągły niedosyt 😉

With love, Ajriss

.

.

.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.