Wieczór z POETĄ

Jakiś czas temu temu zostałam zaproszona na wieczór literacki poświęcony krakowskiemu poecie (choć urodzonemu w Warszawie) i felietoniście TP Markowi Skwarnickiemu. Wieczór Spodka odbył się w robiącej niesamowite wrażenie sali portretowej Arcybractwa Miłosierdzia na ulicy Siennej 5.

Co ma spotkanie literackie z blogiem o współczesnych potrzebach modnej kobiety? Otóż uważam, że nie żyjemy w zamkniętym szklanym pudełku, a moda nakręca życie ulic, miast, teatrów, sal kinowych mniej więcej o tyle, o ile wszystko inne nakręca świat mody. Nie może być dobrego stylisty, kreatora wizerunku, marki bez tzw. obycia się w świecie nie tylko sztuki i literatury. Kreator powinien być przynajmniej hobbistycznie kulturoznawcą, inaczej jego twór nie jest nic wart. I tyle. Jaki by cudowny poemat stylistyczny nie stworzył, bez treści wewnętrznej, bez zapotrzebowania ludzi na nostalgiczną jego część nie jest  jego dzieło nic warte.

Co mają wspólnego z dzisiejszymi problemami wiersze poety? Otóż, nawet te wcześniejsze, wciąż konsekwentnie oddają charakter naszego stulecia. I ludzi… Pochłoniętych konsumeryzmem i hedonizmem, popularyzowanymi i nakręcanymi mediami i blogerami. Sama nie jestem lepsza… Warto jednak choć na sekundę  przystopować i wsłuchać się w słowa… Słowa ironiczne, prześmiewcze, ale tak, niestety, prawdziwe.

Martwa przyroda.

Czasami wracam myślami

do okna na drugiej półkuli

i patrzę na drzewo

które traci liście

jeden po drugim

zanim wszystkich nie zdmuchnie północny wiatr.

Myślę

o rzeczywistej samotności człowieka

która nie jest wcale tak wielka

w porównaniu do martwej przyrody.

Mimo wszystko wierzymy

że ktoś może usłyszeć nasze zawodzenie.

A niczego tak bardzo nie pragnę

jak nadziei

że nie jesteśmy igraszką w ręku ślepca

który szaleje z nieszczęścia

w pustym wszechświecie.

Marek Skwarnicki

 

 

Szkoda, że wiersze poety są tylko w wersji drukowanej (m.in. wydawnictwo Znak). Mam nadzieję, że doczekamy się wersji na e-booka, ponieważ chętnie do nich wrócę. I to pewnie nie raz…

 

 

Love U, guys ;*

 

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.